Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Magasinsgatan 34
Besöksadress: Västra Hamngatan 25, 411 17 Göteborg

Fax: 031-786 2070

Prefekt: Anna-Carin Jonsson

Om enheten

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik (IPS) bedriver forskning, utbildning på grund-, avancerad och forskarnivå samt samverkansuppdrag inom pedagogik och specialpedagogik.

Centrala intresseområden vid institutionen rör utbildnings- och samhällsrelationer, utbildningssystem, skolutveckling och skolledarskap, vuxenutbildning, inkludering, lärande, språk och bedömning samt betygsfrågor.

En stor del av institutionens grundutbildning sker inom olika lärarprogram, men vi erbjuder även utbildning på kandidat-, magister-, master- och forskarnivå inom våra utbildningsområden: pedagogik som vetenskap, arbetslivets pedagogik, pedagogiskt ledarskap, kommunikation, skolutveckling, didaktik och undervisning.

Senaste publikationer

Visar 61 - 70 av 2146

2019

Capturing Nordic identifications through participatory photography
Solveig Corner, Maria Forsius, Gunilla Holm, Elisabet Öhrn
Computer Supported Qualitative Research New Trends on Qualitative Research / Editors: Costa, António Pedro, Reis, Luís Paulo, Moreira, António, Springer, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Livsvärldens betydelse för specialpedagogik
Inger Berndtsson
Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Jan Bengtsson. En sammanflätandets filosof
Inger Berndtsson, Annika Lilja, Ilona Rinne
Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Fenomenologiska sammanflätningar
Inger Berndtsson, Annika Lilja, Ilona Rinne
Göteborg, Daidalos, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

The meaning of meeting others with visual impairment. A lifeworld phenomenological study among people with visual impairment
Lea Johanne Sarfelt, Inger Berndtsson
Poster presented at ESLLR 2019, European Society for Low Vision Research and Rehabilitation, 10–12 September, Manchester UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Support of language and communication in the 'Tambour situation' in Swedish preschools
Ann Nordberg
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Societal Perspective on Self-employment – Sweden as an example
Caroline Berggren, Anders Olofsson
Studies in Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 2146

Personer

Visar 1 - 50 av 223

Namn Titel Telefon E-post
Warnby, Marcus Universitetsadjunkt marcus.warnby@ped.gu.se
Angervall, Petra Universitetslektor, Docent i pedagogik petra.angervall@ped.gu.se
Mellén, Johanna Doktorand johanna.mellen@gu.se
Lander, Rolf Seniorforskare rolf.lander@ped.gu.se
Bylund, Jasmine Universitetsadjunkt jasmine.bylund@gu.se
Hellström, Annika Universitetsadjunkt, adjungerad annika.hellstrom@gu.se
Nordberg, Ann Universitetslektor ann.nordberg@ped.gu.se
Casale, Angela Universitetsadjunkt angela.casale@gu.se
Svensson, Kajsa Universitetsadjunkt kajsa.svensson@gu.se
Sandboge, David Universitetsadjunkt david.sandboge@gu.se
Gustafsson, Sofie Universitetslektor sofie.gustafsson@gu.se
Rigdahl, Christofer Universitetsadjunkt, adjungerad christofer.rigdahl@gu.se
Ring, Emmy Universitetsadjunkt emmy.jonasson.ring@gu.se
Berndtsson, Åsa Statistiker asa.berndtsson@ped.gu.se
Strietholt, Rolf Gästforskare rolf.strietholt@gu.se
Blomgren, Jan Universitetsadjunkt, adjungerad jan.blomgren@gu.se
Skarrie, Ann-Marie Universitetsadjunkt, adjungerad ann-marie.skarrie@gu.se
Karlsson, Mikael Universitetsadjunkt, adjungerad mikael.karlsson@ped.gu.se
Johansson, Cecilia Universitetsadjunkt, adjungerad cecilia.johansson@gu.se
Lundin, Sverker Per Erik Universitetslektor sverker.lundin@gu.se
Hellgren, Helena Universitetsadjunkt, adjungerad helena.hellgren@gu.se
Jahnke, Anette Universitetslektor anette.jahnke@gu.se
Söderman, Alexandra Doktorand alexandra.soderman@gu.se
Segolsson, Mikael Universitetslektor mikael.segolsson@gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Universitetsadjunkt charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Söderlund, Göran Universitetslektor goran.soderlund@gu.se
Gyllspång, Ingela Universitetsadjunkt ingela.gyllspang@gu.se
Samuelsson, Katarina Universitetsadjunkt katarina.samuelsson@ped.gu.se
Högberg Belzons, Anette Provutvecklare anette.hogberg.belzons@gu.se
Evers, Ana Provutvecklare ana.evers@gu.se
Bylund, Jasmine Doktorand jasmine.bylund@gu.se
Palm, Clara Doktorand clara.palm@gu.se
Bast, Marion Provutvecklare marion.bast@gu.se
Olsson, Lars-Erik Universitetslektor lars-erik.olsson@ped.gu.se
Bennshagen, Charlotta Provutvecklare charlotta.bennshagen@gu.se
Kadir, Kamaran Statistiker kamaran.kadir@gu.se
Sjölund, Maria Provutvecklare maria.sjolund@gu.se
Klapp, Thea Studentmedarbetare thea.klapp@gu.se
Holmström, Peter Studentmedarbetare peter.holmstrom.2@gu.se
Careborg, Karin Universitetsadjunkt karin.careborg@ped.gu.se
Backe, Carolina Provutvecklare carolina.backe@gu.se
Casale, Angela Provutvecklare angela.casale@gu.se
Karlsson, Tobias Universitetsadjunkt, adjungerad tobias.karlsson@ped.gu.se
Lundström, Pia Provutvecklare pia.lundstrom@gu.se
Olsson, Camilla Doktorand camilla.olsson.2@gu.se
Udd, Jonas Doktorand jonas.udd@gu.se
Ding, Yi Doktorand yi.ding@gu.se
Lace, Ilze Datasamordnare ilze.lace@gu.se
Åkerström, Anders Kommunikatör anders.akerstrom@gu.se
Proitsaki Stjernkvist, Maria Universitetslektor maria.proitsaki@gu.se

Visar 1 - 50 av 223

Visar 61 - 70 av 2146

2019

Capturing Nordic identifications through participatory photography
Solveig Corner, Maria Forsius, Gunilla Holm, Elisabet Öhrn
Computer Supported Qualitative Research New Trends on Qualitative Research / Editors: Costa, António Pedro, Reis, Luís Paulo, Moreira, António, Springer, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Livsvärldens betydelse för specialpedagogik
Inger Berndtsson
Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Jan Bengtsson. En sammanflätandets filosof
Inger Berndtsson, Annika Lilja, Ilona Rinne
Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Fenomenologiska sammanflätningar
Inger Berndtsson, Annika Lilja, Ilona Rinne
Göteborg, Daidalos, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

The meaning of meeting others with visual impairment. A lifeworld phenomenological study among people with visual impairment
Lea Johanne Sarfelt, Inger Berndtsson
Poster presented at ESLLR 2019, European Society for Low Vision Research and Rehabilitation, 10–12 September, Manchester UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Support of language and communication in the 'Tambour situation' in Swedish preschools
Ann Nordberg
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Societal Perspective on Self-employment – Sweden as an example
Caroline Berggren, Anders Olofsson
Studies in Higher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 2146

Sidansvarig: Anna-Carin Jonsson|Sidan uppdaterades: 2018-11-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?