Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Magasinsgatan 34
Besöksadress: Västra Hamngatan 25, 411 17 Göteborg

Fax: 031-786 2070

Prefekt: Anna-Carin Jonsson

Om enheten

Institutionen för pedagogik och specialpedagogik (IPS) bedriver forskning, utbildning på grund-, avancerad och forskarnivå samt samverkansuppdrag inom pedagogik och specialpedagogik.

Centrala intresseområden vid institutionen rör utbildnings- och samhällsrelationer, utbildningssystem, skolutveckling och skolledarskap, vuxenutbildning, inkludering, lärande, språk och bedömning samt betygsfrågor.

En stor del av institutionens grundutbildning sker inom olika lärarprogram, men vi erbjuder även utbildning på kandidat-, magister-, master- och forskarnivå inom våra utbildningsområden: pedagogik som vetenskap, arbetslivets pedagogik, pedagogiskt ledarskap, kommunikation, skolutveckling, didaktik och undervisning.

Senaste publikationer

Visar 41 - 50 av 2146

2019

Vad händer i lärares kollegiala samtalspraktik?
Veronica Sülau
Nationell konferens i pedagogiskt arbete, 19-20 augusti 2019, Umeå universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teacher Agency and Teacher Learning in Collegial Learning Practices
Veronica Sülau
Paper presented at the ERC/ECER conference, 2-6 September 2019, University of Hamburg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teacher agency in collegial learning practices.
Veronica Sülau
Paper presented at the NERA conference, 6-8 March 2019, Uppsala University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working together to strengthen teacher education in Sweden. Experiences from academia and clinical practice
Maria Jarl, Annette Mitiche, Tommy Gustafsson
Presenterad på CIES 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Våga låta kunskapsuppdraget stå i fokus!
Maria Jarl
Didaktisk utvecklingsdialog. Lärares och skolledares professionella utveckling, Lund , Studentlitteratur , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Muntlig språkfärdighet i främmande språk - en studie av samspelet mellan lärande, undervisning och bedömning
Jonas Granfeldt, Camilla Bardel, Gudrun Erickson, Susan Sayehli, Malin Ågren et al.
Vetenskapsrådet (2019). Resultatdialog 2019, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Self-efficacy as a predictor of reading instruction: a comparison between Norwegian and Swedish teachers
Monica Reichenberg, Rune Andreassen
L1-Educational Studies in Language and Literature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Relationship Between Swedish Special Educators’ Work Absenteeism, Job Satisfaction, and Self-Efficacy for Inclusive Education
Monica Reichenberg, Kent Löfgren
International Journal of Research in Education and Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2146

Personer

Visar 1 - 50 av 223

Namn Titel Telefon E-post
Warnby, Marcus Universitetsadjunkt marcus.warnby@ped.gu.se
Angervall, Petra Universitetslektor, Docent i pedagogik petra.angervall@ped.gu.se
Mellén, Johanna Doktorand johanna.mellen@gu.se
Lander, Rolf Seniorforskare rolf.lander@ped.gu.se
Bylund, Jasmine Universitetsadjunkt jasmine.bylund@gu.se
Hellström, Annika Universitetsadjunkt, adjungerad annika.hellstrom@gu.se
Nordberg, Ann Universitetslektor ann.nordberg@ped.gu.se
Casale, Angela Universitetsadjunkt angela.casale@gu.se
Svensson, Kajsa Universitetsadjunkt kajsa.svensson@gu.se
Sandboge, David Universitetsadjunkt david.sandboge@gu.se
Gustafsson, Sofie Universitetslektor sofie.gustafsson@gu.se
Rigdahl, Christofer Universitetsadjunkt, adjungerad christofer.rigdahl@gu.se
Ring, Emmy Universitetsadjunkt emmy.jonasson.ring@gu.se
Berndtsson, Åsa Statistiker asa.berndtsson@ped.gu.se
Strietholt, Rolf Gästforskare rolf.strietholt@gu.se
Blomgren, Jan Universitetsadjunkt, adjungerad jan.blomgren@gu.se
Skarrie, Ann-Marie Universitetsadjunkt, adjungerad ann-marie.skarrie@gu.se
Karlsson, Mikael Universitetsadjunkt, adjungerad mikael.karlsson@ped.gu.se
Johansson, Cecilia Universitetsadjunkt, adjungerad cecilia.johansson@gu.se
Lundin, Sverker Per Erik Universitetslektor sverker.lundin@gu.se
Hellgren, Helena Universitetsadjunkt, adjungerad helena.hellgren@gu.se
Jahnke, Anette Universitetslektor anette.jahnke@gu.se
Söderman, Alexandra Doktorand alexandra.soderman@gu.se
Segolsson, Mikael Universitetslektor mikael.segolsson@gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Universitetsadjunkt charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Söderlund, Göran Universitetslektor goran.soderlund@gu.se
Gyllspång, Ingela Universitetsadjunkt ingela.gyllspang@gu.se
Samuelsson, Katarina Universitetsadjunkt katarina.samuelsson@ped.gu.se
Högberg Belzons, Anette Provutvecklare anette.hogberg.belzons@gu.se
Evers, Ana Provutvecklare ana.evers@gu.se
Bylund, Jasmine Doktorand jasmine.bylund@gu.se
Palm, Clara Doktorand clara.palm@gu.se
Bast, Marion Provutvecklare marion.bast@gu.se
Olsson, Lars-Erik Universitetslektor lars-erik.olsson@ped.gu.se
Bennshagen, Charlotta Provutvecklare charlotta.bennshagen@gu.se
Kadir, Kamaran Statistiker kamaran.kadir@gu.se
Sjölund, Maria Provutvecklare maria.sjolund@gu.se
Klapp, Thea Studentmedarbetare thea.klapp@gu.se
Holmström, Peter Studentmedarbetare peter.holmstrom.2@gu.se
Careborg, Karin Universitetsadjunkt karin.careborg@ped.gu.se
Backe, Carolina Provutvecklare carolina.backe@gu.se
Casale, Angela Provutvecklare angela.casale@gu.se
Karlsson, Tobias Universitetsadjunkt, adjungerad tobias.karlsson@ped.gu.se
Lundström, Pia Provutvecklare pia.lundstrom@gu.se
Olsson, Camilla Doktorand camilla.olsson.2@gu.se
Udd, Jonas Doktorand jonas.udd@gu.se
Ding, Yi Doktorand yi.ding@gu.se
Lace, Ilze Datasamordnare ilze.lace@gu.se
Åkerström, Anders Kommunikatör anders.akerstrom@gu.se
Proitsaki Stjernkvist, Maria Universitetslektor maria.proitsaki@gu.se

Visar 1 - 50 av 223

Visar 41 - 50 av 2146

2019

Vad händer i lärares kollegiala samtalspraktik?
Veronica Sülau
Nationell konferens i pedagogiskt arbete, 19-20 augusti 2019, Umeå universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teacher Agency and Teacher Learning in Collegial Learning Practices
Veronica Sülau
Paper presented at the ERC/ECER conference, 2-6 September 2019, University of Hamburg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teacher agency in collegial learning practices.
Veronica Sülau
Paper presented at the NERA conference, 6-8 March 2019, Uppsala University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working together to strengthen teacher education in Sweden. Experiences from academia and clinical practice
Maria Jarl, Annette Mitiche, Tommy Gustafsson
Presenterad på CIES 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Våga låta kunskapsuppdraget stå i fokus!
Maria Jarl
Didaktisk utvecklingsdialog. Lärares och skolledares professionella utveckling, Lund , Studentlitteratur , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Muntlig språkfärdighet i främmande språk - en studie av samspelet mellan lärande, undervisning och bedömning
Jonas Granfeldt, Camilla Bardel, Gudrun Erickson, Susan Sayehli, Malin Ågren et al.
Vetenskapsrådet (2019). Resultatdialog 2019, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Self-efficacy as a predictor of reading instruction: a comparison between Norwegian and Swedish teachers
Monica Reichenberg, Rune Andreassen
L1-Educational Studies in Language and Literature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Relationship Between Swedish Special Educators’ Work Absenteeism, Job Satisfaction, and Self-Efficacy for Inclusive Education
Monica Reichenberg, Kent Löfgren
International Journal of Research in Education and Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2146

Sidansvarig: Anna-Carin Jonsson|Sidan uppdaterades: 2018-11-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?